2010-2016

öppettider vid utställningar:

tisdag - torsdag: 12:00-14:00

lördag, söndag: 12:00-15:00

måndag, fredag: stängt

 

Entré 20 kr, medlemmar gratis

Utställningar 2010-2016

2010

Leif Nordlöf och Lisa Ekman

Marianne Aall

Monica Andersdotter

Ulf Lundell

Göran Strandow

Drömverkstan och Narek Aghajanyan

 

2011

Marie-Claire Lundeberg och Jonas Netterberg

Frida Söderberg, Lisa Blad, Linnéa Jonsson, Hannah Jonsson, Sabina Mårdenkrans, Caroline Johansson

Eva Marklund, Elsie Tapper, Hjördis Johansson Becker, Åsa Wängelin

Christina och Dieter Kluge

Linda Shamma Östrand

 

2012

Diana Andersson

Birthe Wesselhöft

Mats Jonsson

Ulf Lundkvist

Eilert Andersson och Jan NO Nilsson

Christina Hedlund och Anna Lindkvist Adolfsson.

 

2013

Haka (Anna-Karin Brus, Agneta Forslund, Helena Laukkanen, Katarina Sundkvist Zohari, Natasha Dahnberg)

Ingmarie Utbys och Roland Backlund

Peter Flink och Jonas Ahlin, Ung konst (Pär Forsgren, Lina Söderberg, Erik Uddén och Frida Östrand-Myrlund)

3xNatur (Ola Granath, Örjan Sandenor och Staffan Thelin)

Bo Söderström, Gudrun Åsling och Kerstin Åsling Sundberg

Eigil Thorell

 

Skapande medlemmar (Eije Gisselsson, Lilian Meijer, Anders Bergqvist, Eilert Andersson, Linda Sandgren, Anders Lundin, Elisabet Lundwall, Lisa Ekman, Anette Thor, Elsie Oskarsson, ​ Ann-Caroline Breig, Eva Boström, Margareta Gisselson, Ann-Christine Modin, Eva Eriksson, Margareta Sosnierz, Ann-Katrin (Trillis) Klingehed Uhl, Ewa Ridwall Isacsson, Margaretha Wallstedt, Anna Jakobsson, Marianne Aall, Gabriella Petterson, Marja Lundbäck, Barbro Hopfgarten, Mats Holm, Bengt Bengtsson, Hilary South Gustavsson, Monica Balkefors, Bengt-Göran Källman, Berit Thunberg, Ingela Andersson, P-H Laurin, Birgit Fredriksson, Petra Wessinger, Britt Ruuska, Karin Gustavsson, Karin Hansson, Sonja From, Carina Rist, Kristina Norén, Sture Claesson, Clara Lundwall, Susanne Jonsson, Lars "Arvid" Arvidsson, Daven Xu, Lauri Tuominen, Wivi Rönnbäck-Eck)

 

2014

Kickan Malander Gunnarson

Thomas Olsson

Gävle Konstgrafiker

Ina Strömberg och Luis Deza

Uno Vallman

Lena och Pär Ljusberg Ung Konst (Lucas Rahn och Joakim Lager)

Pernilla Wesström och Tord Larsson

Daven Xu

 

40-årsjubileumsutställning (40-årsjubileumet firades med en utställning under två dagar, med 20-talet konstnärer som ställde ut under 1974. Anna Biller, Bengt Forsberg, Bertil Bertell, Bertil Forsberg, Bertil Strandberg, Bisse Thofeldt, Connie Dellkrantz, Denis Steen, Edla Andersson, Einar Hagnestad, Einar Visander, Elsa Castello, Emil Clahr, Erik Löfgren, Fritiof Strandberg, Gottfrid Hård, Gunnar Greiber, Gunnar von Gegerfelt Hans Hedenström, Harald Sandberg, Kerstin Stjärnlöv, Lena Ljusberg, Lennart Rosensohn, Martin Lindberg, Mårten Andersson, Nils Törnkvist, Pär Ljusberg, Rolf Birgerson)

 

2015 

Skapande medlemmar 2015

Karin Öst

Ann Caroline Breig

ÅC Danell

Marthe Bohm

Pia Forsberg

Ann Envall och Johan Ask

Länskonst

Björn Ståbi och Sture Collin

 

2016

Johanna Faber, Silja-Satu Kirchgaesser och Eva Kämsby

Samira Englund

Lena Andersson och Anita Swahn

Ragnhild Sandelius Brodow

Lillemor Weise - minnesutställning

ROLFCARLWERNER

Ewa i Walla

Nils Törnqvist och Pamela Törn Skoglund

Margareta Danhard och ungdomar från regionen